Czemu stres ma negatywny wpwływ na pracowników.

Abstynencja pracowników z powodu chorób stanowi ogromny problem zarówno dla samych pracodawców, jak i instytucji społecznych. W czasie zwolnienia lekarskiego taki pracownik nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, lecz należy mu się dodatkowo za ten czas wynagrodzenie. Do wyznaczonej liczby dni na zwolnieniu będzie je wypłacał firma, a potem obowiązek ten przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom duże znaczenie ma prewencja, dlatego też w tego typu działania niejednokrotnie angażuje się również Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w jakich działania tego typu zostały rozpoczęte, jest zapobieganie negatywnym skutkom stresu związanego z pracą pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowane zostały specjalistyczne warsztaty i kursy związane z ta tematyką.

Pracodawcy przy tym projekcie skorzystać będą mogli poza tym z dostępnych narzędzi, które pozwolą oszacować wysokość ryzyka w firmach, które do nich należą. Dzięki takiej analizie będzie można zainicjować należyte działania naprawcze, a oprócz tego wdrożyć profilaktycznie środki zapobiegające występowaniu zawodowego stresu.

Jak widać po statystykach, ten właśnie czynniki to jeden z najczęściej występujących przyczyn nieobecności pracowników. Ocenia się, że więcej niż połowa lekarskich zwolnień jest skutkiem problemów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużym napięciem w miejscu pracy. Jedynie zaburzenia w układzie ruchu zgłaszane są częściej pośród problemów z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Zbyt długo trwający stres negatywnie się odbija na wielu różnych płaszczyznach naszego życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Może spowodować zwiększające się problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a nie leczony stać się może przyczyną poważniejszych dolegliwości. Długotrwałe narażenie na stresowe warunki zakończyć się nawet może ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy niejednokrotnie nie wiedzą zupełnie, ile niepożądanych skutków może dla nich nieść stresujące życie. Skutki takiej sytuacji odbijają się także na funkcjonowaniu firmy, ponieważ znacznie się zmniejsza produktywność i zadowolenie, a rośnie liczba wypadków i zwolnień chorobowych.